Časté otázky

Dá se psaní naučit?

Dá. Je to řemeslo jako každé jiné. Na kurzech se naučíte, jak s textem pracovat, jak se rozvíjet. Čím více budete trénovat, tím více se „vypíšete“.


Naučíte psát každého?

Ano, každý se po kurzu hodně zlepší. Pozná to nejen účastník kurzu, ale hlavně čtenáři. Dana to ráda přirovnává k řízení auta – naučí se to každý, ale jen když budete trénovat, stanou se z vás mistři.


Musím mít na psaní talent?

Psaní je řemeslo. A ti, kdo mají talent, to mají o něco snazší. Pílí se dá hodně dohnat. Je mnoho talentovaných lidí, kteří nepíší, a bez toho to prostě nejde. Spisovatelem se stane jen ten, kdo píše, čte, píše a píše.


Jak se pozná talent?

Různě. Těžko hledat definici. Většinou jej má člověk, který vidí příběh tam, kde jiní ne. Arnošt Lustig kdysi řekl: „Talent je schopnost rozeznat tři věci tam, kde si ostatní lidé všimnou jenom jedné.“ Ovšem další věc je, umět vše popsat ostatním.


Mohu si někde vyzkoušet publikování?

Ano. Účastníci našich kurzů mají možnost publikovat své práce na webu www.PsaniPodleLustiga.cz. Na kurzu se také dozvíte o dalších možnostech.


Proč Psaní podle Lustiga? Parazitujete na jménu Arnošta Lustiga?

Opravdu ne. Moje učitelka Dana Emingerová byla jeho žákyní a v učení pokračuje s Arnoštovým požehnáním vč. přípravy dalších následovníků, mezi které se počítám.


Budeme se učit kopírovat Arnoštův styl psaní?

Nikoliv. Učíme pouze metodou, kterou Arnošt Lustig učil své žáky – jak v Čechách, tak v USA. Jeho styl psaní nekopírujeme. Hledáme váš vlastní styl.


Kolik může být na kurzu maximálně lidí?

Maximum je 12 osob. Zároveň se snažíme, aby nás bylo alespoň šest. Aby účastníci měli dost zpětné vazby.


Jak staří/mladí mohou být účastníci vašich kurzů?

Kurzy, pokud není řečeno něco jiného, jsou pro dospělé. Přesto se jich mohou účastnit mladí lidé již od 15 let, pokud mají zájem. Je třeba počítat s tím, že naprostá většina účastníků bude starších. Bývá to pro obě strany velké obohacení.


Mohu si s sebou vzít na kurz malé dítě?

Je mi to líto, ale s ohledem na ostatní účastníky, nikoliv. I vy se budete mnohem lépe soustředit, pokud se o vašeho potomka postará někdo z rodiny a vy budete mít prostor pro vlastní tvorbu.


Co si vzít s sebou na kurz?

Počítač, tablet nebo blok a tužku, podle toho, jak rádi píšete. Pokud je vám to příjemné, tak přezůvky (není to nutné). Malé občerstvení (sušenky, káva, čaj) je v ceně kurzu. Oběd si můžete vzít s sebou nebo si objednáme rozvoz.